Skip to Content

The 2019 Major Events Calendar is under construction

and will be posted soon!

2018 Major Events

July

Mon 2
10:00 - 17:00
Singers & pianists arrival and check-in – Studentenheim 1st floor lobby

16:00 - 18:00
City tour of Graz
Tue 3
10:00 - 17:00
Orchestra arrival and check-in – Studentenheim 1st floor lobby

10:00 - 12:00
City tour of Graz

Orientation and Introduction of Staff for Singers & Pianists – Franziskanerkloster, Bernhardinsaal

15:00 - 15:30
Work/Study recipient meeting – Franziskanerkloster, Bernhardinsaal

15:30 - 16:00
AIMS Chorale meeting – Franziskanerkloster, Bernhardinsaal

16:00 - 18:00
Breathing & Posture Workshop: Roberta Cunningham – Franziskanerkloster, Bernhardinsaal
Wed 4
8:00; 10:50; 13:25
German classes begin – Studentenheim, Keller classrooms

9:00 - 10:00
Mindfulness for Singers: Roberta Cunningham – Studentenheim, 3rd floor lobby

10:00 - 11:00
Diction Introductory Class (all languages) – Pfarrsaal St. Leonhard

10:00 - 12:00
City tour of Graz

10:30 - 12:00
Creating a German Resume for Agent Auditions: Roberta Cunningham – Studentenheim, 1st floor lobby

11:00 - 13:00
MASTERCLASS: Gabriele Lechner #1 – Pfarrsaal St. Leonhard

13:00 - 16:30
Hearings begin: Lieder Studio & Pianists – Odilien-Institut, Festsaal

13:00 - 17:00
Diction Coaching begins – Studentenheim

14:00 - 15:30
Tisch Talks: Roberta Cunningham – Studentenheim, 1st floor brown kitchen

15:00 - 17:30
MASTERCLASS: Gabriele Lechner #2 – Pfarrsaal St. Leonhard

18:00 - 19:00
Social Hour – Wine, beer, water and juice available for purchase – Gösser Bräu Terrace

19:00 - 21:00
Welcome Dinner for Singers, Pianists, Faculty & Staff – Gösser Bräu
Thu 5
9:00
Orchestra Orientation – Studentenheim 1st floor lobby stairs

9:00 - 10:00
Mindfulness for Singers: Roberta Cunningham – Studentenheim 3rd floor lobby

10:00 - 12:30
MASTERCLASS: Gabriele Lechner #3 – Pfarrsaal St. Leonhard

10:00 - 15:00
Orchestra Seating Auditions – Studentenheim Practice Rooms

10:00 - 17:30
Hearings continue: Opera Studio – Odilien-Institut, Festsaal

10:30 - 12:00
Tisch Talks: Roberta Cunningham – Studentenheim, 1st floor brown kitchen

14:00 - 15:30
Creating a German Resume for Agent Auditions: Roberta Cunningham – Studentenheim, 1st floor lobby

15:00 - 17:00
Gary Matthewman Workshops for Collaborative Pianists – St Leonhard, Pfarrsaal

15:30
The Story of Graz told by a Graz Native: Werner Haas – Studentenheim 1st floor lobby

17:00
Survival German for Orchestra: Teacher, David Limburg – Studentenheim 1st floor lobby

18:00
Orchestra music pick-up – Studentenheim 3rd floor lobby

19:00 - 21:00
Gary Matthewman Workshops for Collaborative Pianists – Odilien-Institut, Festsaal

19:00 - 21:00
Welcome Dinner for the Orchestra – Gösser Bräu

19:30 - 21:30
MASTERCLASS: Gabriele Lechner #4 – Pfarrsaal St. Leonhard
Fri 6
9:00 - 10:00
Mindfulness for Singers: Roberta Cunningham – Studentenheim, 3rd floor lobby

10:00 - 12:30
MASTERCLASS: Gabriele Lechner #5 – Pfarrsaal St. Leonhard

10:00 - 17:30
Hearings continue: Opera Studio – Odilien-Institut, Festsaal

10:30 - 12:00
Tisch Talks: Roberta Cunningham – Studentenheim, 1st floor brown kitchen

14.00 - 15.30
Tisch Talks: Roberta Cunningham – Studentenheim, 1st floor brown kitchen

15:00 - 17:30
MASTERCLASS: Gabriele Lechner #6 – Pfarrsaal St. Leonhard

18:00 - 21:00
Gary Matthewman Workshops for Collaborative Pianists – Odilien-Institut, Festsaal
Sat 7
9:00 - 11:00
New Faculty Orientation & Division Meetings – Studentenheim 1st floor kitchens

10:30 - 12:00
Living and Singing in Europe Part 1: Roberta Cunningham – Elisabethschule, ATS Room (110)

12:30 - 14:00
Period Movement Class (women only) with Michael Ramach – Elisabethschule, Turnsaal II (Room 023)

13:00 - 14:30
Hearings: Make ups – Odilien-Institut, Festsaal

14:00 - 15:30
Period Movement Class (men only) with Michael Ramach – Elisabethschule, Turnsaal II (Room 023)

14:00 - 15:30
Living and Singing in Europe Part 2: Roberta Cunningham – Elisabethschule, ATS Room (110)

14:30 - 18:00
Gary Matthewman Workshops for Collaborative Pianists – Odilien-Institut, Festsaal

15:30 - 17:00
Period Movement Class (women only) with Michael Ramach – Elisabethschule, Turnsaal II (Room 023)

21:00
Travel Fair: Information on European destinations (Wien, Salzburg, Budapest, etc) – Studentenheim 1st floor lobby
Sun 8
9:30
AIMS in Graz churches – Herz-Jesu-Kirche

11:00 - 12:30
Opening Ceremonies – Karl-Franzens-Universität, Aula

15:30 - 16:30
Orientation & Faculty Introductions (mandatory attendance) – Elisabethschule, Turnsaal 1

16:30 - 17:00
Voice & Piano Registration w/ Teachers (mandatory attendance) – Elisabethschule, Turnsaal 1

17:00 - 17:30
Voice & Piano Registration w/ Coaches (mandatory attendance) – Elisabethschule, Turnsaal 1

18:00
German Language Stammtisch – Gösser Bräu
Mon 9
9:00 - 17:00
First day of all classes – Elisabethschule

14:00 - 16:00
Gary Matthewman Workshops for Collaborative Pianists – Klavierhaus Fiedler & Sohn

15:05 - 15:50
SPECIAL EVENTS LECTURE SERIES: Alison Acord, Presenter – Vocal Health, Elisabethschule – ATS Room (110)

19:00 - 21:30
Govenor’s Reception – Schloss Eggenberg
Tue 10
16:00 - 17:00
Voice Studio Class (every Tuesday)

17:00 - 17:30
Technology for Mindfulness Class: Patricia Weinmann – Elisabethschule, Turnsaal II (Room 023)
Wed 11
15:05 - 15:50
HENRY PLEASANTS LECTURE SERIES: Gustavo Halley, Presenter – Topic TBA, Elisabethschule – ATS Room (110)

16:00 - 17:00
Coach Studio Class (every Wednesday)
Thu 12
19:30
ORCHESTRA CONCERT #1: Himmlische Klänge Dirigent: Marzio Conti – Herz-Jesu-Kirche, Graz
Sun 15
9:30
AIMS in Graz churches – Kirche St. Leonhard

18:00
German Language Stammtisch – Gösser Bräu
Mon 16
15:05 - 15:50
SPECIAL EVENTS LECTURE SERIES: Gustavo Halley, Presenter – Articulations in Singing, Elisabethschule – ATS Room (110)

16:00 - 17:00
Special Events Hour: Clemens Klug – Preparing for agent/auditions in Germany and Austria, Elisabethschule, ATS Room

19:30
MONTAGSKONZERT: AIMS Artists in Recital #1 – Pfarrsaal St. Leonhard
Tue 17
Ulrich Eisenlohr visits Lieder & Collaborative Piano Studios – Elisabethschule
Wed 18
Ulrich Eisenlohr visits Lieder & Collaborative Piano Studios – Elisabethschule

15:05 - 15:50
HENRY PLEASANTS LECTURE SERIES: Gustavo Halley, Presenter – Topic TBA, Elisabethschule – ATS Room (110)

19:30
MASTERCLASS: Claudia Eisenlohr – Pfarrsaal St. Leonhard
Thu 19
19:30
ORCHESTRA CONCERT #2: Eine Nacht in Paris Dirigent: Marzio Conti – Stefaniensaal, Grazer Congress, Graz
Fri 20
19:00
AIMS Artists in Concert: Spirituals, Gospels and More – Pfarrkirche Kainach

19:30
Broadway Concert – Casino Austria, Casineum
Sat 21
19:30
Broadway Concert – Konferenzsaal der ams AG, Premstätten

19:30
Spirituals, Gospels and More Concert – Wallfahrtskirche Maria Straßengel
Sun 22
9:30
AIMS in Graz churches – Heilandskirche

18:00
German Language Stammtisch – Gösser Bräu

20:00
Spirituals, Gospels and More Concert – Münzgrabenkirche, Graz
Mon 23
Lorraine DiSimone – Guest Presenter in Audition Training Seminars – Elisabethschule

15:05 - 15:50
SPECIAL EVENTS LECTURE SERIES: Elizabeth Hagedorn, Presenter – EFT (Emotional Freedom Technique) for Singers: Performance Anxiety and Preparation, Part 1, Elisabethschule – ATS Room (110)

15:30 - 18:30
MASTERCLASS: Ewa Iżykowska – Pfarrsaal St. Leonhard

19:30
MONTAGSKONZERT: AIMS Artists in Recital #2 – Pfarrsaal St. Leonhard
Tue 24
Lorraine DiSimone – Guest Presenter in Audition Training Seminars

10:50 - 12:25
PRIVATE COACHINGS: Ewa Iżykowska – Odilien-Institut, Festsaal

13:25 - 15:50
PRIVATE COACHINGS: Ewa Iżykowska – Odilien-Institut, Festsaal

15:00 - 18:00
Meistersinger Competition Registration – Elisabethschule Info Desk

19:30
Operetta Concert – Benefit for Odilien-Institut – Pfarrsaal St. Leonhard
Wed 25
10:50 - 12:25
PRIVATE COACHINGS: Ewa Iżykowska – Odilien-Institut, Festsaal

13:25 - 15:50
PRIVATE COACHINGS: Ewa Iżykowska – Odilien-Institut, Festsaal

15:05 - 15:50
HENRY PLEASANTS LECTURE SERIES: Gustavo Halley, Presenter – Topic TBA, Elisabethschule – ATS Room (110)

19:30
Viva Espana! Concert – GGZ, Albert-Schweitzer-Klinik

19:30
Operetta Concert – Casino Austria, Casineum
Thu 26
10:50 - 12:25
PRIVATE COACHINGS: Ewa Iżykowska – Odilien-Institut, Festsaal

13:25 - 15:50
PRIVATE COACHINGS: Ewa Iżykowska – Odilien-Institut, Festsaal

19:30
ORCHESTRA CONCERT #3: Von neuen und alten Welten Dirigent: Lukas Beikircher – Stefaniensaal, Grazer Congress, Graz
Fri 27
10:50 - 12:25
PRIVATE COACHINGS: Ewa Iżykowska – Odilien-Institut, Festsaal

13:25 - 15:50
PRIVATE COACHINGS: Ewa Iżykowska – Odilien-Institut, Festsaal

19:30
Operetta Concert – Benefit for Odilien-Institut – Pfarrsaal St. Leonhard
Sat 28
10:00 - 17:00
Meistersinger Competition: Preliminary round – Odilien-Institut, Festsaal

19:30
ORCHESTRA CONCERT #3: Von neuen und alten Welten Dirigent: Lukas Beikircher – Stift St. Paul im Lavanttal
Sun 29
11:30
AIMS in Graz churches – Franziskanerkirche

13:00 - 16:00
Meistersinger Competition: Semi-final round – Odilien-Institut, Festsaal

18:00
German Language Stammtisch – Gösser Bräu
Mon 30
13:25 - 16:45
PRIVATE COACHINGS: Nathalie Doucet – Odilien-Institut, Festsaal

15:05 - 15:50
SPECIAL EVENTS LECTURE SERIES: Elizabeth Hagedorn, Presenter – EFT (Emotional Freedom Technique) for Singers: Performance Anxiety and Preparation, Part 2, Elisabethschule – ATS Room (110)

15:30 - 18:30
MASTERCLASS: Linda Watson – Pfarrsaal St. Leonhard

19:30
MONTAGSKONZERT: AIMS Artists in Recital #3 – Pfarrsaal St. Leonhard
Tue 31
10:00 - 12:25
PRIVATE COACHINGS: Linda Watson – Odilien-Institut, Festsaal

10:00 - 12:25
PRIVATE COACHINGS: Nathalie Doucet – Pfarrsaal St. Leonhard

13:25 - 16:45
PRIVATE COACHINGS: Linda Watson – Odilien-Institut, Festsaal

13:25 - 16:45
PRIVATE COACHINGS: Nathalie Doucet – Pfarrsaal St. Leonhard

August

Wed 1
10:00 - 12:25
PRIVATE COACHINGS: Linda Watson – Odilien-Institut, Festsaal

10:00 - 12:25
PRIVATE COACHINGS: Nathalie Doucet – Pfarrsaal St. Leonhard

13:25 - 16:45
PRIVATE COACHINGS: Linda Watson – Odilien-Institut, Festsaal

13:25 - 16:45
PRIVATE COACHINGS: Nathalie Doucet – Pfarrsaal St. Leonhard

15:05 - 15:50
HENRY PLEASANTS LECTURE SERIES: Gustavo Halley, Presenter – Topic TBA, Elisabethschule – ATS Room (110)

19:30
ORCHESTRA CONCERT #4 – Operetta Dirigent: Lukas Beikircher – Schlossbergbühne Kasematten, Graz
Thu 2
10:00 - 12:25
PRIVATE COACHINGS: Linda Watson – Odilien-Institut, Festsaal

13:25 - 16:45
PRIVATE COACHINGS: Linda Watson – Odilien-Institut, Festsaal

14:00 - 17:00
MASTERCLASS: Aria Reading with the AIMS Festival Orchestra – Lukas Beikircher, Dirigent & masterclass teacher – Elisabethschule, Turnsaal 1

19:30
Buona sera, Graz! Italian Concert – Minoritensaal
Fri 3
10:00 - 12:25
PRIVATE COACHINGS: Linda Watson – Odilien-Institut, Festsaal

13:25 - 16:45
PRIVATE COACHINGS: Linda Watson – Odilien-Institut, Festsaal

19:30
Liederabend: Friedrich Rückert Settings Coach: Kenneth Griffiths – GrazMuseum, Vortragssaal

19:30
ORCHESTRA CONCERT #4 – Operetta Dirigent: Lukas Beikircher – Kunsthaus Weiz
Sat 4
11:00
Liedermatinée: Friedrich Rückert Settings Coach: Kenneth Griffiths – Musiksalon Erfurt

19:30
Liederabend: Eine Schubertiade Coach: Timothy Hoekman – GrazMuseum, Vortragssaal
Sun 5
9:30
AIMS in Graz churches – Münzgrabenkirche

11:00
Liedermatinée: Eine Schubertiade Coach: Timothy Hoekman – Meerscheinschlössl

18:00
German Language Stammtisch – Gösser Bräu

19:30
Viva Espana! Concert – Meerscheinschlössl
Mon 6
13:30 - 17:30
MASTERCLASS: Bo Skovhus – Pfarrsaal St. Leonhard

15:05 - 15:50
SPECIAL EVENTS LECTURE SERIES: Gustavo Halley, Presenter – The Art of Recitative, Elisabethschule – ATS Room (110)

19:30
MONTAGSKONZERT: AIMS Artists in Recital #4 – Pfarrsaal St. Leonhard
Tue 7
18.00
Liederabend: Lost in Translation Coach: Gabriel Dobner – LKH Kirche

19:30
Kammermusik – Instrumental Chamber Music – Franziskanerkirche
Wed 8
15:05 - 15:50
HENRY PLEASANTS LECTURE SERIES: Gustavo Halley, Presenter – Topic TBA, Elisabethschule – ATS Room (110)

19:30
Liederabend: Lost in Translation Coach: Gabriel Dobner – Steinerner Saal, Stift Rein
Thu 9
19:30
ORCHESTRA CONCERT #5 – Meistersinger Dirigent: Marius Stieghorst – Helmut-List-Halle
Fri 10
Last Day of Classes

13:30 - 16:30
MASTERCLASS: Barbara Bonney – Pfarrsaal St. Leonhard

18:00
Farewell Party
Sat 11
Departures
Sun 12
Departures